Montaż pieca gazowego kontra montaż pompy ciepła
Rosnące ceny tradycyjnych materiałów opałowych takich jak węgiel i drewno sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na poszukiwanie alternatyw, które będą nie tylko bardziej przystępne cenowo, jeżeli chodzi o koszty utrzymania budynku, ale także komfortowe w użytkowaniu. Odchodzenie od kotłów węglowych i spalających pellet jest też związane ze zwiększającym się zanieczyszczeniem powietrza oraz wzrastającą emisją gazów cieplarnianych – zwłaszcza dwutlenku węgla. Opcją, która jest brana pod uwagę najczęściej, będzie montaż kotła gazowego lub instalacja pompy ciepła. Przekonajmy się, czym charakteryzują się te urządzenia.
Co zyskujemy, zakładając kocioł gazowy?
Kotły gazowe gwarantują wysoką efektywność, zwłaszcza jeżeli korzysta się z urządzenia kondensacyjnego. Ich zaletą jest niska emisja potencjalnie szkodliwych substancji, a także fakt, iż ich użytkowanie nie powoduje powstawania pyłów zawieszonych, należących do najgroźniejszych składników smogu. Plusem korzystania z kotłów spalających gaz jest ich kompaktowa budowa – podłączone do gazociągu mogą być umieszczone w łazience lub pomieszczeniu gospodarczym. Ważne jest również ich bezobsługowe działanie. Ingerencje ze strony użytkownika ograniczają się do ustawiania optymalnej temperatury oraz wzywania serwisu, który przeprowadzi konserwację i sprawdzi działanie kotła.
Co daje montaż pompy ciepła?
Pompa ciepła to urządzenie, które pozwala na wykorzystywanie energii zgromadzonej w otoczeniu w naturalny sposób. W przypadku pomp gruntowych będzie ona czerpana z podłoża, które poniżej głębokości przemarzania przez cały rok utrzymuje kilkustopniową temperaturę. Ich zainstalowanie wymaga jednak wykonania wymiennika poziomego, który jest układany w dość płytkim wykopie albo pionowego z sondami umieszczanymi w odwiertach. Pompy powietrzne mogą natomiast pozyskiwać energię bezpośrednio z niewielkiego wymiennika przypominającego jednostkę zewnętrzną dużego klimatyzatora, przez co są prostsze i tańsze w montażu. Zaletą pomp ciepła jest to, że działają one, zużywając jedynie niewielką ilość prądu, nie powodując żadnych emisji.