Jakie ogrzewanie wybrać do domu?
Wydatki związane z ogrzewaniem są głównym składnikiem opłat składających się na koszt utrzymania budynku. Ponieważ pod naszą szerokością geograficzną każdy budynek mieszkalny i użytkowy musi być wyposażony w urządzenie pozwalające na pozyskiwanie energii cieplnej, konieczny jest wybór systemu, który okaże się maksymalnie efektywny. Coraz częściej poza czynnikami ekonomicznymi inwestorzy biorą jednak też pod uwagę kwestie związane z komfortem obsługi zakładanej instalacji. Pod tym względem bezkonkurencyjnym rozwiązaniem okazuje się montaż kotłów gazowych lub pomp ciepła. Przekonaj się, jakie są ich mocne strony.
Kotły gazowe i ich zalety
Kotły gazowe mogą być przystosowane do pobieranego z sieci gazu ziemnego albo czerpanego ze zbiornika gazu płynnego (LPG). Kotły na gaz ziemny są kompaktowe i mogą być zainstalowane również w łazience czy pomieszczeniu gospodarczym, można jednak z nich korzystać wyłącznie na terenach zgazyfikowanych. Kotły na gaz LPG wymagają oddzielnej kotłowni i instalacji zabezpieczającej przed wyciekiem paliwa. W obu przypadkach kocioł działa praktycznie bez ingerencji ze strony użytkownika, który jednak musi pamiętać o jego serwisowaniu a przy LPG o okresowym zamawianiu paliwa – zwykle kilka razy do roku.
Plusy pomp ciepła
Pompy ciepła to urządzenia, które nie emitują zanieczyszczeń, a ich praca polega na wykorzystywaniu energii zgromadzonej w naturalny sposób w otoczeniu – powietrzu, wodzie lub gruncie. Jest to możliwe dzięki pobieraniu nawet niewielkiej ilości ciepła, a następnie jej zwiększaniu przez podnoszenie ciśnienia używanej w tym celu cieczy z użyciem specjalnej sprężarki. Można zdecydować się na pompę z wymiennikiem gruntowym – poziomym lub pionowym albo na pompę powietrzną. Pompy ciepła są niemal całkowicie bezobsługowe.