Jaką instalację wodną wybrać dla domu jednorodzinnego?
Korzystanie z budynków mieszkalnych wymaga doprowadzenia do nich bieżącej wody z własnego ujęcia np. studni głębinowej lub wodociągu, a także przygotowania systemu, który pozwoli na odprowadzanie powstających w obiekcie nieczystości. Niezbędna okaże się więc odpowiednia instalacja wodno-kanalizacyjna, która obsłuży urządzenia sanitarne potrzebne w łazienkach – toalety, umywalki, prysznice i wanny, ale także kuchenne zlewozmywaki oraz sprzęt AGD w tym zmywarki albo pralki. Woda będzie też potrzebna do działania instalacji grzewczej oraz do celów spożywczych. Przekonajmy się, jakie rozwiązania są wybierane najczęściej.
Jak może wyglądać instalacja wodna?
W każdym budynku konieczne jest doprowadzenie wody do miejsc jej poboru ulokowanych zwykle w łazienkach, toaletach i kuchniach. Instalację wodną można wykonać z odpowiednich kształtek oraz rur zrobionych z rozmaitych materiałów. Klasycznym, lecz rzadko stosowane jest użycie ocynkowanych rur stalowych. Znacznie częściej korzysta się rur z tworzywa sztucznego polipropylenu albo polietylenu, które są zgrzewane albo klejone. Chętnie używa się dziś elastycznych rur warstwowych typu PEX, zbudowanych z kompozytu aluminiowo-tworzywowego, występujących w wersjach skręcanych i zaciskanych. Dużą popularnością cieszą się też rury miedziane, które są lutowane. Podobne rozwiązania są użyteczne w przypadku instalacji centralnego ogrzewania. Jeśli chodzi o średnice, to najmniejsze wynoszą 15 mm, a największe sięgają 32 mm.
Instalacja kanalizacyjna
Instalacja kanalizacyjna powstaje z rur z polichlorku winylu (PVC), które tworzą zarówno piony, jak i podejścia odbierające zużytą wodę z poszczególnych przyborów. Piony robi się zwykle z rur o średnicy 100 mm, a podejścia z rur 50 mm z wyjątkiem toalet, gdzie będzie to 100 mm.