Jak wygląda montaż gruntowej pompy ciepła?
Wysokie i wciąż rosnące ceny wszystkich rodzajów opału przekładają się na zwiększanie kosztów utrzymania budynków oraz skłaniają do poszukiwania alternatywnych metod pozyskiwania energii niezbędnej do ogrzewania domów i obiektów użytkowych. Bodźcem do zainteresowania się nowoczesnymi systemami grzewczymi jest też zwiększające się zanieczyszczenie powietrza prowadzące do powstawania smogu i negatywny wpływ spalania paliw kopalnych na stan klimatu. Najlepszym sposobem na oszczędności i dbanie o ekologię jest montaż pompy ciepła. Przekonajmy się, na jakiej zasadzie działają takie urządzenia.
Jak działa gruntowa pompa ciepła?
Gruntowa pompa ciepła pozyskuje energię do ogrzewania budynku, wykorzystując fakt, że poniżej głębokości zamarzania ziemia utrzymuje dodatnią temperaturę przez cały rok. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego czynnika przepływającego przez zainstalowany pod powierzchnią wymiennik ciepła, można odebrać znaczną część zgromadzonej energii. W tym procesie czynnik zmienia się w gaz, parując. Ponieważ w pompie zainstalowana jest sprężarka, po podniesieniu ciśnienia można zwiększyć różnicę temperatur i z powodzeniem ogrzać wodę do około 35°C, co przy stosowaniu ogrzewania płaszczyznowego daje możliwość skutecznego ogrzania pomieszczeń. Oddający ciepło czynnik ulega skropleniu i może powrócić do wymiennika gruntowego, by powtórzyć cały proces.
Jakie wymienniki są używane w gruntowych pompach ciepła?
Gruntowe wymienniki ciepła mogą być wykonywane w dwóch wersjach – jako poziome i pionowe. Wymiennik poziomy wymaga zakopania specjalnych rur, przez które przepływa wykorzystywanych czynnik na dość dużej powierzchni uzależnionej od tego, jak wiele ciepła trzeba pozyskać. Plusem będzie tu stosunkowo proste wykonanie całej instalacji, minusem tego rozwiązania jest natomiast konieczność zapewnienia pod wymiennik dość dużego obszaru. Inną opcją jest wymiennik poziomy. W tym przypadku sondy gruntowe są umieszczane w wierconych w podłożu otworach o znacznej głębokości. Wymaga to mniejszej ilości miejsca, lecz pociąga za sobą wyższy koszt całego systemu.