Jak działa pompa ciepła?
W każdym budynku mieszkalnym lub użytkowym, który nie jest podłączony do magistrali umożliwiającej skorzystanie z ciepła systemowego, konieczne będzie zamontowanie odpowiedniego urządzenia grzewczego. Ze względu na wysokie ceny nośników energii spada dziś zainteresowanie klasycznymi kotłami na pellet drzewny albo ekogroszek, coraz więcej osób decyduje się natomiast na montaż pompy ciepła. Przekonajmy się, na jakiej zasadzie mogą one pozyskiwać energię oraz sprawdźmy, jakie są ich popularne rodzaje.
Zasada funkcjonowania pompy ciepła
Pompa ciepła w przeciwieństwie do innych urządzeń grzewczych nie generuje energii w procesie spalania węglowodorów. Urządzenia tego rodzaju umożliwiają pozyskiwanie energii cieplnej zgromadzonej w otoczeniu w naturalny sposób. Używając specjalnie zaprojektowanego wymiennika ciepła, odbiera ona energię z powietrza, wody lub gruntu. Jest to możliwe za sprawą krążącego w instalacji czynnika, który ogrzewa się, a następnie jest kierowany do sprężarki, która zwiększa jego ciśnienie, a tym samym temperaturę. W tej postaci czynnik jest wykorzystywany do ogrzania medium stosowanego w instalacji grzewczej np. wody krążącej w rurach składających się na ogrzewanie płaszczyznowe zainstalowane w poszczególnych pomieszczeniach. W procesie tym czynnik zmienia swój stan skupienia, ulegając skropleniu i ponownie może być skierowany do wymiennika. Możliwe jest także ogrzewanie powietrza, które będzie w ramach systemu nadmuchowego dystrybuowane po budynku odpowiednimi kanałami.
Jakie pompy ciepła są najpopularniejsze?
Pompy ciepła są oferowane jako urządzenia wykorzystujące energię zmagazynowaną w podłożu tj. pompy gruntowe oraz w powietrzu tzw. pompy powietrzne. Zainstalowanie pompy gruntowej wymaga wykonania wymiennika gruntowego – poziomego albo pionowego, a zatem takiego, który jest umieszczany w specjalnie przygotowanych odwiertach. Pompy powietrzne są bardziej kompaktowe – wymiennik jest wbudowany w ich strukturę, a samo urządzenie przypomina duży klimatyzator, co ułatwia i przyspiesza montaż oraz redukuje koszty przedsięwzięcia.